Історія єпархії

Миколаївська єпархія — єпархія Української Православної Церкви Київського Патріархату, що охоплює Миколаївську область. Єпархіальний центр — м. Миколаїв. Правлячий архієрей — митрополит Володимир (Ладика).

Історія єпархії.

Історичну сторінку Миколаївська єпархія розпочинає з кінця XVIII століття, а саме з часів заснування князем Потьомкіним міста Миколаїв. Тоді ці землі були канонічною територією Російської Православної Церкви.

Після прийняття Верховною Радою України 24 серпня 1991 року рішення про проголошення України незалежною державою, 1-3 листопада 1991 року відбувся Всеукраїнський Помісний Собор УПЦ, який одноголосно прийняв рішення про повну канонічну незалежність, тобто автокефалію Української Православної Церкви.

25 червня 1992 р. на Всеукраїнському Помісному Соборі, було проголошено об’єднання частини Української Православної Церкви і Української Автокефальної Православної Церкви в єдину Українську Православну Церкву Київського Патріархату. Миколаївсько-Херсонська єпархія також ввійшла до складу Української Православної Церкви Київського Патріархату.

30 грудня 1993 року правлячим архієреєм єпархії був призначений єпископ Володимир (Ладика). Він отримав титул «Миколаївський і Херсонський».

30 вересня 1997 року східні парафії єпархії рішенням Священного Синоду УПЦ КП було виокремлено у Херсонську єпархію, де правлячим архієреєм, після постриження у ченці, став єпископ Херсонський і Таврійський Даміан (Замараєв).

Миколаївський архієрей отримав титул «Миколаївський і Богоявленський».

12 грудня 1998 року Святійшим Патріархом Філаретом владику Володимира було підвищено до сану архієпископа.

28 червня 2013 року підвищений до сану митрополита.

Сьогодення єпархії

На сьогоднішній день до складу Миколаївської єпархії входить 140 парафій, в яких служать 55 священнослужителів. Кафедральним храмом єпархії є Кафедральний собор Касперівської ікони Божої Матері м. Миколаїв.

До юрисдикції єпархії входить також і 1 монастир, але монахинь станом на січень 2014 року там немає. Діє також православна місія, функціонують 25 недільних шкіл.