Кафедральний собор

Касперівська ікона Божої Матері (1853-1855).

Касперівська чудотворна ікона Божої Матері є великою святинею міст Херсона Миколаєва та Одеси. Вид цієї невеликої ікони, написаної олійними фарбами на полотні, наклеєного на дошку, справляє сильне враження. Владичиця і Богонемовля зображені тільки за верхню частину грудей. Богоматір зі скорботними очима на обличчі притискає до щоки Свого Немовляти Христа, притримуючи голову Його обома руками. Пригорнувшись до Пречистої, Немовля лівою рукою схопилось за плат, що покриває голову Приснодіви, в правій Він тримає сувій.

Згідно з переказом, ікона ця була наприкінці XVI століття привезена в Україну з Трансильванії сербом, який оселився в Ольвіопільському повіті Херсонської губернії. Переходячи від батьків до дітей, в 1809 році святий образ став власністю поміщиці Касперової, яка мешкала в Ольвіопільському повіті, в маєтку Ново-Іванівці. Ікона була стара, і живопис настільки потемнів, що важко було розібрати риси Божої Матері та Спасителя.

У лютому 1840 року, переживаючи великі прикрощі, Касперова якось вночі довго молилася перед іконою. Під час молитви вона зауважила, що лики Богоматері й Немовляти роз’яснилися, і ікона дивним чином оновилася.

Від святого образу Пресвятої Богородиці, яка знаходилася в будинку поміщиці, згодом відбулося безліч чудес і зцілень, за дослідження яких ікона була визнана Святійшим Синодом чудотворною. До неї стало постійно стікатися багато паломників, і в 1844 році Касперова, вважаючи за неможливе утримувати чудотворний образ у своєму будинку, віднесла ікону в місцевий Свято Миколаївський храм.

У 1852 році жителі Херсона виклопотати дозвіл щорічно на свято Вознесіння Господнього хресним ходом приносити до них чудотворну ікону. А з 1853 році і жителі містта Миколаєва отримали можливість з 1 липня по 1 серпня поклонятися Касперівській іконі Божої Матері у своїх храмах.

У Кримську війну 1853-1855 років Одеса, осаджена ворожим флотом, переживала важкі часи. У серпні 1854 року святий чудотворний образ хресним ходом був урочисто перенесено до міського кафедрального собору, де перебував до 20 травня 1856 року.

У 1855 році, у свято Покрови Пресвятої Богородиці, після того, як одеський архієпископ Інокентій при великому скупченні віруючих відслужив молебень перед Касперівською іконою Божої Матері, ворог відступив, місто залишилося неушкодженим. За загальним віруванням Одеса була врятована благодаттю чудотворного образу. Було вирішено «у повчання нащадкам зробити цю подію незабутньою, і день 1 жовтня — святом священним».

Головним місцеперебуванням чудотворної ікони продовжує вважатися село Касперівка, але образ перебуває там недовго. Щорічно до 1 жовтня він приноситься з Касперівки до Одеси і залишається там аж до середи Пасхального тижня, встановлюючись у південну стіну передньої частини кафедрального собору. Іншу частину Пасхального тижня і найближчі тижні ікона знаходиться в Касперівці, на свято Вознесіння переноситься до Херсона, де перебуває до 12 липня, а потім до 14 серпня їй поклоняються жителі Миколаєва. По всіх місцях перебування ікони по п’ятницях перед нею читається акафіст.