Літургія Ранішосвячених Дарів. Канон Феодору Тирону. Освячення колива.

18 березня 2016 року митрополит Миколаївський і Богоявленський Володимир, в Кафедральному соборі Касперівської ікони Божої Матері, міста Миколаєва, звершив Літургію Ранішосвячених Дарів.

На Літургії після заамвонної молитви був відслужений канон святому Великомученнику Феодору Тирону з освяченням колива.

Довідка:

В суботу першого тижня Великого посту Свята Православона Церква вшановує пам`ять святого великомученика Феодора Тирона. Нехай читання його житія в час постового вдосконалення принесе вам духовну користь і відвагу в боротьбі з невидимим ворогом.

Походив св. Феодор Тирон з Вірменії або Сирії. Як сказано в житії святого, він був «обраний у воїни». Тобто серед своїх ровесників Феодор вирізнявся мужністю, силою і честю. Полк, до якого його було призначено, служив в Амасії, тодішній столиці понтійських царів. Але іще раніше, ніж світ обрав його, юнак Феодор був обраний Самим Христом на служіння Царю Небесному і став воїном Христовим.

«Нечестиві царі Максимівн і Максимін розіслали по всьому царству своєму повеління, що всі, хто прийняв Христа, будуть звільнені від страти лише якщо скуштують від ідольських жертв», — оповідає житіє Феодора Тирона. З такою вимогою приступили до новобранця і його безпосередній командир, і сотник. З усього видно, що Феодор був людиною шляхетною, бо говорили вони із ним на рівних, а молодий воїн відповідав гідно і сміливо: «Я — християнин, і маю повеління не приносити жертви мерзотним поганським богам, бо я поклоняюся Ісусу Христу, Істинному Богу і небесному Царю».

Його вмовляли, переконували, спокушали, але не змогли схилити молодого воїна до зради Христа. Його мужній дух, осяяний любов`ю до правд віри, став на бій з ідольською оманою. Він сміливо спалює капище Кибели, поганської «матері богів». «Готові руки мої до бою», — виголосив псалмоспівець. Цей бій св. Феодор дав нечестивцям своєю мужністю, своєю незламністю і видатною вірою.

Ангели співали у темниці псалми разом зі св. вмч. Феодором. їх чули і вартові, і немилосердний мучитель. Сам Христос являвся Феодору Тирону, щоб підтримати і благословити його.

Святий мужньо витримав усі тортури і сам зійшов на вогнище, коли його засудили до спалення. Сталося це 17 лютого (за ст. ст.) близько 306 р.

Прийнятий до небесного воїнства Христового після своєї славної кончини, св. Феодор Тирон продовжує стояти в обороні православного благочестя і кожного християнина зокрема. Всередині IV ст. нечестивий імператор Юліан Відступник за намовою сатани вирішив спокусити Бога, наказавши у першу седмицю Великого посту потай кропити ідоложертовною кров`ю всі продукти на ринку, ніби кидаючи виклик: «Якщо Ти — Бог Всезнаючий і Всемогутній, то покажи це!» І тоді Христос посилає саме св. Феодора до константинопольського архієпископа Євдоксія попередити про це і навчити за давнім звичаєм його рідного краю варити коливо — пшеницю із медом. Так християни харчувалися протягом всього тижня, аж поки цар не скасував наказ. В пам`ять про цю подію Церква Православна щороку в першу суботу Великого посту вшановує пам`ять св. вмч. Феодора Тирона і освячує для споживання вірних коливо.

Ми і сьогодні звертаємося до Феодора Тирона, як до непереможного воїна Христового, що «віру Христову, ніби щит, в серце своє прийняв», із проханнями про оборону від пасток лукавого, про захист від ворожих нападів, таємних підступів, лихої змови. Саме до нього молимося, щоб він заступався за нас перед Христом-Богом у скорботах, пов`язаних із випробуваннями нашої віри.

Ще в княжі часи у самому дитинці Києва на честь святого великомученика Феодора Тирона святий благовірний великий князь Київський Мстислав (у хрещенні Феодор) збудував храм і монастир, названий Вотчим (Отчим), бо він став родовою усипальницею Мономаховичів. В цьому монастирі подвизався і прийняв мученицьку смерть святий благовірний князь Київський і Чернігівський Ігор. Храм і монастир були зруйновані під час навали Батия.
Тож піднесімо свої сердечні молитви до цього святого мученика, щоб допоміг нам богоугодно пройти час Великого посту!

За матеріалами: Прес-центр Михайлівського Золотоверхого монастиря

lіtugіya-ranіshosvyachenih-darіv-kanon-feodoru-tironu-osvyachennya-koliva lіtugіya-ranіshosvyachenih-darіv-kanon-feodoru-tironu-osvyachennya-koliva lіtugіya-ranіshosvyachenih-darіv-kanon-feodoru-tironu-osvyachennya-koliva lіtugіya-ranіshosvyachenih-darіv-kanon-feodoru-tironu-osvyachennya-koliva